Penész a hálószobában – Így szabadulhat meg a penészgombától
Penész a pincében – hogyan kerülhető el, és hogyan szálljunk szembe vele?
A pincében nagyon gyakran képződik penész, mivel ott ideális feltételek uralkodnak
Hogy lehet eltávolítani és hogyan keletkezik a penész? Ezeket a kérdéseket fogjuk most megválaszolni, de ennél sokkal több információval is szolgálunk a témáról, például hogy milyen penészfajták léteznek, vagy hogy milyen egészségügyi problémák léphetnek fel a penész vagy penészgomba miatt.
A penész kialakulásának okai a pincében
Akár a pincében, akár a lakásban, a penész ártalmas az egészségre, ezért a lehető leggyorsabban el kell távolítani. A penész a falakon gyakran már a helytelen szellőztetés vagy a túl nedves levegő miatt is kialakul. Alapvetően a pincében is a magas nedvességtartalom miatt képződik a túl hideg falakon vagy egyéb felületeken. Ennek több oka is lehet: például a hibás vízvezetékek, amelyeken a víz lefolyik, vagy a falakban szabályosan felszívódik. A nedvesség úgy terjed, hogy észre sem vesszük. Amennyiben a nedvesség „talál” egy hideg helyet, az telítődik és kialakul a pincében a penész. Ez most egy nagyon laikus magyarázat volt. Úgy is leírhatnánk a jelenséget, hogy pára képződik, azaz a levegő nedvességtartalma eléri a 100 %-ot. A meleg levegő több vizet képes felvenni, mint a hideg, ezért néha kint is fülledt a levegő, ami azt jelenti, hogy extrém meleg mellett magas a levegő nedvességtartalma.
Mivel a pince levegője egyszer csak nem képes megtartani a vizet, az a hideg helyeken kicsapódik, vagy „köd” képződik. A penész kialakulása azonban mindig attól függ, hogy milyen építőanyagokat használtak. Természetesen további tényezők is vannak. Rendkívül gyorsan kialakul beton, polisztirol, magas műanyagtartalmú tapéták és festékek használata esetén, valamint ablaknyílások mellett. A pincehelyiségek elsősorban azért érintettek, mivel a nedvesség szinte alig tud távozni a pincéből. A pince tehát ezért is a fő támadási pont a nedvesség számára, mivel itt sok cső fut, amelyeken a levegő lecsapódik és kondenzálódik.
Nem minden penész, ami annak látszik
Valójában nem minden penész, ami annak látszik. A nedvesség miatt kialakuló só- vagy salétromvirágzás első pillantásra szintén penésznek tűnik. Ezek a sók partvis vagy kézi seprű segítségével könnyedén eltávolíthatók a falakról. De vigyázat: ezeknek a salétromvirágzásoknak is kifejezetten oka van! Legtöbbször nedvességet jeleznek, amely kívülről szivárog be a falazatba.
Egészségügyi problémák
Sokféle egészségkárosodás létezik, amely a penész miatt alakulhat ki, ilyen például a hörgőbetegség, köhögés, láz, izomfájdalom, allergia, migrén vagy akár a bőrgyulladás. Ezek a betegségek természetesen attól is függnek, hogy milyen fajta penészről van szó, például fekete penész, fehér penész vagy penészgomba.
Hogyan lehet megállítani a penészt és a nedvességet a pincében?
A penésszel nagyon könnyű szembeszállni. Ehhez felsorolok néhány remélhetőleg hasznos példát. A legfontosabb mindenképpen a hőszigetelés javítása, valamint a fentebb említett anyagok kerülése a beépítés során.
A hőszigetelést praktikus módon, beltéri hőszigetelő bevonattal is meg tudjuk oldani, amely az egyszerű felhasználáson kívül azért is előnyös, mert a habosított hőszigetelésekkel ellentétben nem képződik penész a hőszigetelő anyag és a fal között, ellenben tartós penészmentes megoldást kínál.
Protektor penészmentesítő festék >>
Sok esetben az is hasznos lehet, ha felszereltetünk egy klíma- vagy szellőzőberendezést, vagy ha egyszerűen naponta több alkalommal öt-tíz percen keresztül hirtelen szellőztetünk, ami azonban a pincében nem mindig valósítható meg, és különösen a nyári időszakban kerülendő.
A falaknak természetesen nem szabad túlságosan kihűlniük, azaz hideg kültéri hőmérséklet esetén ne nyissuk bukóra az ablakokat. Az egész házban is feljebb kapcsolhatjuk a fűtést, hogy a falak melegek maradjanak, a sarkokba pedig egyszerűen ne tegyünk bútorokat.
A következő tippet mindenképpen tartsuk szem előtt:
Nyáron nem lenne szabad a pincét szellőztetni, mivel megnő a páratartalom, ezzel szemben a folyamatos szellőztetés télen nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy a pincét szárazon tartsuk, ezáltal a penészt elkerüljük.
- A meleg levegő több nedvességet vesz fel, mint a hideg, ezért nyáron ne szellőztessük a pincét. Máskülönben a meleg levegő a pincébe jut és lecsapódik.
- Télen a hideg kültéri levegő jobban fel tudja venni a nedvességet a pincéből. Egy ok, amiért érdemes a pincét télen gyakran szellőztetni.
Összefoglalás a pincében lévő penésszel kapcsolatosan
Bízom benne, hogy segíteni tudtam, és az információknak köszönhetően „kevesebb penész lesz a világon”. Ha csupán néhány tényezőt vagy csak részben tartunk be, már akkor is azt tapasztalhatjuk, hogy a penészfertőzés kockázata a pincében vagy a lakásban jelentősen alacsonyabb szinten tartható. Természetesen ha ezeknek épp az ellenkezőjét tesszük, felállíthatjuk a „penésszel leginkább fertőzött ház” világrekordját.
Ezt azonban nem igazán javasolnám, mivel az élet penész nélkül sokkal egészségesebb, egyben könnyebb és kényelmesebb. Ha semmit sem teszünk a penész ellen, úgy nagyon erőteljes negatív hatást gyakorolhat az egészségre, illetve esetlegesen a lakók életkorát is befolyásolhatja. Különösen kisgyermekek esetében magas a penész által okozott megbetegedés kockázata. Ugyanez érvényes idősebb, gyengébb emberekre is, akiknek az immunrendszere már nem teljesen ép.
Nedvesség a falazatban
A pincében a penész bizonyos feltételek mellett az alap hiányzó vagy nem megfelelő függőleges- és vízszintes vízszigetelése miatt beszivárgó talajnedvesség következtében alakul ki. Különösen régi épületek esetén jellemzők a nedves pincék.
A felújítás nem csupán a penészképződéssel szemben hatékony, hanem végső soron az épület értékének megőrzésére is szolgál. A földbe szivárgó csapadékvíz a pince külső falaihoz nyomódik. Hatékony szigetelés hiányában a falak teleszívják magukat nedvességgel.
Ezen kívül télen a falazat fagy miatti károsodásának veszélye is fennáll. A lankás területen elhelyezkedő épületek esetén a probléma erőteljes esőzés esetén általánosságban is felerősödik. Másrészt a város vagy település vízvezeték-rendeszerének szivárgása is hirtelen fellépő nedvesedést okozhat.
A pince szárazzá tétele:
1. Függőleges vízszigetelés kialakítása
Kedvező esetben a függőleges vízszigetelés kívül helyezkedik el. Ez egy olyan burkot képez, amely a vizet és a nedvességet megbízható módon távol tartja. A vízszigetelés utólagos kialakítása nagy munkaráfordítással jár, hiszen az épület körüli talajt egészen az alapig körbe kell ásni.
A szabaddá tett falazat ezt követően egy alapozó réteget, majd egy bitumenes felületkezelést, végül esetlegesen erre még egy drénlemezt kap. Ideális esetben vízelvezetés is kiépítésre kerül. Manapság sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a pinceépítés során a szigeteltségnek, mint korábban, hogy elkerüljék a nedvesség okozta károk kialakulását.
2. Vízszintes vízszigetelés a feltörő nedvesség ellen
A falazat kapilláris hatása kedvez a pincében a nedves falaknak. Adott esetben a felette elhelyezkedő emeletek is érintettek lehetnek. Hogy a falak szárazak maradjanak, vízszintes vízszigetelés szükséges, amely akadályt képez a nedvesség előtt.
Az ilyen záróréteg kialakítására többféle eljárás létezik, mint például a felfeszítés vagy a szakaszonkénti bevágás és szigetelő csíkok elhelyezése. Alternatív megoldásként szóba jöhet a rozsdamentes nemesacél lemezek bedöngölése, vagy a falazó téglák pórusainak és csatornáinak bezárására szolgáló injektálásos eljárás.
3. A szárazzá tételt a kiszárítás követi
Noha a falakat mind kívülről, mind pedig vízszintes irányból szigetelték, ez még messze nem jelenti azt, hogy a nedvességet is száműzték. A falazat ugyanis nagyon nagy mennyiségű nedvességet képes tárolni.
Ahhoz, hogy a falak kiszáradjanak, a víznek el kell párolognia, ami évekig is eltarthat. Javasolt épületszárító használata, amely jelentős mértékben lerövidíti a száradás folyamatát.
Árvíz és belvíz
A feltűnően gyakori, szokásostól eltérő időjárási események a folyamatban lévő klímaváltozást jelzik. A hosszú, forró száraz időszakokat sok csapadékot hozó nedves periódusok követik. Amennyiben az intenzív csapadék nem tud elég gyorsan elfolyni, vagy a folyók kilépnek a medrükből, úgy a pincék elárasztásra kerülnek.
Amint a víz visszahúzódik, az épületszárító nagy hasznunkra lehet, mivel a penészképződés ellen hat. Új épületek esetén az árvízvédelem a pince építésénél kezdődik. Célszerű megoldások segítségével távol tartható a víz, amelyek a pinceaknákra, valamint a bukó- és tolóablakokra is érvényesek.
Összefoglalás:
A penészképződés a pincében nem alábecsülendő. Az építmény károsodást szenved ilyen körülmények között, amely az ingatlan értékvesztését okozza. A tartós penészmentességhez biztosítani kell a száraz környezett. Adott esetben szigetelési munkálatok szükségesek ahhoz, hogy kívülről ne szivároghasson be több nedvesség.